Kleopatra Hamam Koyu

Kleopatra Hamam Koyu, Bu koyda batık bir tarihi hamamı ve kalıntıları yer almaktadır. Yaz aylarında, teknelerin doldurduğu Kleopatra Hamamı’nda iskelenin hemen yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları da bulunuyor. Kleopatra’nın Akdeniz kıyılarına yaptığı bir ziyaretinde, yakın arkadaşlarının ona bu hamamı hazırlatıp hediye ettikleri söylenir. Bu hamamın sıcak bir su kaynağına sahip olduğu ve Kleopatra’nın güzelliğinin de buradan geldiği bir diğer rivayettir.

Kleopatra Hamam Koyu

Antik Likya Dönemi’nde inşa edilen hamam kalıntılarının bulunduğu koy, Göcek koyları arasında günübirlik tekne turlarının ve mavi tur yatlarının en sık durduğu yerdir. Koy içerisinde hamam kalıntıları dışında bir de Bizans Manastırı kalıntıları bulunmaktadır. Bir rivayete göre yukarıda bulunan şehrin kralı tarafından “deniz banyosu” olarak inşa edildiği söylenen hamamın, Kleoptra ile ilgisi bulunmamaktadır. Sadece güzelliği sebebiyle Kleopatra Koyu olarak isimlendirilmiştir.

Göcek koylarının eşsiz doğasını oluşturan çam ve zeytin ağaçlarına, Kleopatra Koyu’nda da rastlanır. Sadece tekneler ile ulaşılan koyun karaya yakın kısımları oldukça derindir. Bu yüzden çocukların ve yüzme bilmeyenlerin hamam kalıntılarına çıkması tehlikelidir.

Göcek Koyları

Son yılların en popüler tatil yeri ve mavi turların merkezi haline gelmiş diğer Göcek koyları hakkında detaylı bilgiye almak için https://www.gocek.com.tr/blog/ sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bizi @gocekcomtr instagram adresinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bu makale 13 Ekim 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Mehmet ÇİÇEK

  Göcek in en güzel koylarından birisidir. Yelkenli ile kıçtan kara yapabilirsiniz ayrıca iskele ile bir de işletme mevcut. Koy içerisinde suların içinde hamam kalıntıları bulunmakta. Karaya çıkarsanız keçiler size eşlik ediyor.

 2. Avatar
  Ceyhun Ozsarac

  Tekne ile gidilmesi herkes için şahane bir yer olmaktan çıkıyor. Ancak kendi tekneniz varsa… Resimlerde olduğu gibi hayat teknesi durumu olana güzel… Ben bir şekilde gittim çok güzel bir yer.. İnsan her zaman gitmek istiyor ama gidilmiyor işte. Sarsala koyundan yürüyerek gitmek zor. Bazıları gidilir demiş. Her yerde resim çekilip hamam Koyu yazılmış ama öyle değil.

 3. Avatar
  Cenk

  Doğa harikası bir koy, derme çatma eve benzer biseyler yapılmış, tarihi hamam bakımsız.

 4. Avatar
  Kaan

  O kadar güzelki insanın içi ürperiyor ilk görüşte muazzam bir yer dünyadaki cennet olan yerlerden biri olmalı..

 5. Avatar
  Kutay

  Kara yolundan en yakın sarsalaya bir vasıta ile gelip ardından yaklaşık 330 metre yürüyerek gidebilirsiniz. Teknelerin genelde uğrak noktası ve bakir bir koy. Temizlik olarak kıyı kısmının çok temiz olduğu söylenemez. Denizin içinde ki canlı çeşitliliği gayet yüksek. Deniz maskenizi almayı unutmayın, iyi tatiller 🙂

 6. Avatar
  Rıdvan Esen

  Kleopatra hikayesi tabiiki gerçek değil. Görülmesi haz veren bir medeniyet kalıntısı.

 7. Avatar
  Kudret

  Dalaman ilçesine bağlı tarihi mekan ama göcekten günübirlik kalkan teknelerin getirdiği tatilciler ile yazın full dolu ve temiz değil.okulların açık olduğu zamanda hamam koyuna gidin denizin tadına varın

 8. Avatar
  Kadir Naci Ince

  Doğal koruma alanı olmaktan çıktığı belli harika bir köy,bilinmeyene dayanan bir tarih üzerine bilinen ama bilinmemezliğe kondurulan bir ev yada yapı ve iskele hemde tam kalıntılar üstüne.

 9. Avatar
  Fırat Usta

  Tekne turu ile gitmiştim fakat, kıdrak koyundan kısa bir trekking ile de ulaşılabiliyor. Efsane bir denizi var. Batık hamamın görüntüsü ve içinden yüzerek geçme keyfi inanılmaz. Mutlaka görün, yaşayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir