Türkiye’nin Fethiye körfezi nde bulunan en önemli tatil cennetlerinden biri Göcek karşımıza çıkar. Ülkemiz sınırlarında yer alan ve mavi yolculuk denildiğinde ilk akla gelen bir cennet köşesidir. Mavi ile yeşilin bir araya geldiği için saklandığı bir cennettir. Geçmişteki isminin Daidala olduğu bilinmektedir. Lidyalıların yaşadığı bir kent olması nedeniyle tarihi açıklandı büyük öneme sahiptir. Yerli yabancı turistlerin özellikle yaz ayları nda misafir olduğu Göcek her açıdan görülmesi ve gezilmesi gereken ilçelerimizden biridir. Fethiye Körfezi’nde yer alan bu içeri rüzgâr sörfü ve dalış sporlarıyla da ünlüdür. Hem yaz tatili geçirmek, hem doğanın güzelliklerini içine çekmek ve su sporları için ideal bir yerdir.

Göcek Tatil

Göcek, ziyaretçilerini masmavi denizi ve yemyeşil dağları İle karışlar. Eğe’nin masmavi suları ve eşsiz kumsalı ile yerli yabancı birçok turisti ağırlar. Tesisler açısından son yıllarda daha da gelişmiş bir yerdir. Tarihi güzellikleri, rüzgâr sörfü, dalış İçin uygun olması ve kumsalı ile cennet bir köşe tabirini kazanmıştır. Tipik bir Ege Akdeniz karşımı bir ilçedir. Her açıdan harika bir tatil tercihidir. Fethiye ilçemizde yer alan karayolu hem de hava yoluyla ulaşılabilen Göcek keyifli bir tatil konumunda yer alır.

Mavi yolculukta en çok tercih edilen adalardan biri Göcek Adası’dır. İrili ufaklı birçok plaja sahiptir. Aynı zamanda batı koyu ve doğuda yer alan incelik o ise en çok ziyaret edilen. Herhangi bir ticari noktası olmayan incirli koy Göcek’in tam girişinde yer almaktadır. Yaz aylarında göcek belediye marinasında yer alan her saat başı tekneleriyle buraya ulaşmak mümkündür. Göcek tropik adaları anımsatan günün koyu ile de turkuazlı yeşilin geçtiği bir cennet köşesidir. SİT alanı içinde bulunması nedeniyle yerleşim Göbün’de yasaktır. Bu yasaklı aynı zamanda doğanın iyi korunmasını sağlamıştır. Gördüğünde Bizans kalıntılarını görmek isteyenlerin denizin dibine dönüş yapması yeterli olacaktır. İsteyenler tüm ağaçları ve zeytin ağaçları arasında çıkarak bol oksijenli bir üşürüz sağlayabilirler. 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında ise adanın tam tepesine varılır. Bu tepeden göreceğiniz manzara da eşsiz güzellikte olacaktır.

Zeytinli ada ise yaşlı canların güney ucunda yer alır. Zeytin ağaçları ile kaplı ve adada Osman kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı dönemine ait bu adada zeytin sıkma atölyesi bulunmaktadır. Körfez’deki adaların en büyüğü olan mübadele döneminin ardından eski bir rum yerleşim kalıntılarını üzere. Bilhassa yılın tekneler bu adaların hepsinde durmakta ve kilo patron hamamı ve iskelelerin hemen yanında olan su altında kalmış Bizans kalıntıları görülebilir.

Göcek Tarihi

Fethiye Göcek tarihi açıdan Likyalılar’a kadar dayanmaktadır. Uygarlığının büyük kentlerinden biri olan Tlos göcek de yer almaktadır. Göcek da bir gereken yerler arasındayım. İlk yılları ait mezarlar, tiyatrolar, hamamlar, 14. yüzyıla denk uzanan Kayaköy gültekin görülmesi gereken yerleri arkasındadır.

Göcek Gezilecek Yerler

Fethiye Göcek hem doğası, hem tarihi takımdan son derece zengin olan gerçek gezip görülecek birçok yere sahiptir. Tek tek sıralamak gerekirse görülmesi gereken yerler aşağıda yer almaktadır.
Gemiler Adası: Fethiye Göcek konumunda bulunan gemiler adası Bizans dönemine ait kilise beş yapay kalıntıları ile dikkat çeker. Doğasının yanı sıra bu kalıntılar birçok yabancı turisti takip eder. Hıristiyanlığın ilk yayıldığı merkezlerden olması nedeniyle gemiler adası büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca ada dünyada St. Nicholas aldı ile bilinir.

Tlos: Likya Uygarlığının En büyük kentidir. Uygarlığından Spor merkezi olarak bilinmektedir. Mitolojide destansı hikâyeler bilindiği gibi çok fazladır. Uçan kanatlı at Pegasus’un sahibinin yaşadığı burası Lidyalılar’a özgü ettiği mezarları ile dikkat çekmektedir.
Cadıanda: Fethiye’nin şirin beldesi Göcek içeriğinde Likya uygarlığı kalıntıları İle doludur. Likyalara has oldukça ilginç fizik yapıya sahip olan cadı anda kazılar sonucu keşfedilmiştir. Bölgede ortaya çıkan fiyat, aman, anıt mezar ve bir stadyum bulunmaktadır. Yunan mitolojisini andıran bu eserler birçok yabancı turiste rafından ziyaret edildir.

Kayaköy: Kayaköy depremler sonucu meydana gelen birçok antik mezardan oluşmaktadır. 14. yüzyıldaki uzanan tarihi nedeniyle bir rum yerleşim merkezidir. Aynı zamanda Türkiye yakın tarihinde de kritik bir öneme sahiptir. Kayaköy Türk ve Yunan hükümetleri arasında 1922 yılında imzalanan nüfus dairesi anlaşması uyarınca karşılıklı olarak Türk halkıyla Batı Trakya’da yaşayan Rum halkı yer değiştirmiştir. Köyde Rumların bıraktığı izler nedeniyle halen görülmektedir.

Telmessos Antik Tiyatrosu: 1009 93 yılında Fethiye müze müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılar sırasında bu antik tiyatro ortaya çıkmıştır. 1009 95 yılına kadar süren çalışmaları ile ortaya çıkan erken Roma dönemine ait bir yapıdır. Bizans dönemine ait olan bu antik tiyatro 5000 kişi kapasitelidir. Aynı zamanda dönemde arena olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Her ne kadar çok fazla hasar görmüş olsa da hala en ihtişamlı bir yere sahiptir.

Göcek’e Nasıl Gidilir?

Göcek Fethiye ilçemizin şirin bir kasabasıdır. Büyük illerimizden hava yoluyla gidilebildiği gibi aynı zamanda karayolu ile de rahatlıkla ulaşım sağlamak mümkündür. İstanbul ve Ankara’dan direk Fethiye’ye havayolu İle gidilerek Göcek’e rahatlıkla ulaşım sağlanır.
İzmir’den ise karayolu İle 4 saat süren bir yolculuk gereklidir. Göcek Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 1.07 uzaklıkta bulunmaktadır. Duyguyla gelmek isterseniz ise Muğla ilimize gelerek şehiriçi otobüslerle Fethiye merkezden minibüslerle göre ulaşabilirsiniz. Muğla’dan Göcek’e merkeze yaklaşık 30 dakikada oluşturmaktadır.

Genel olarak kilometre sarf etmek gerekirse İstanbul ile göcek arası sekiz 30 km yani 12 saat, Ankara ile göcek arası 650 km yani yaklaşık 10 saat sürmektedir. Antalya ilimizin Gökçe uzaklığı ise 225 kilometredir ve bu yolculuk 3,5 saat sürmektedir.

Göcek’te Konaklama İmkânları

Göcek sahil kasabası olması nedeniyle Akdeniz’in berrak suları ile yemyeşil çam ormanları arasında büyüleyici güzelliktedir. Toros dağları nedeniyle denizde oluşan irili ufaklı adaları bulunmaktadır. Aynı zamanda saygısızlık olması nedeniyle de yaz tatilinde tarafından büyük ilgi görmektedir. Göcek adası sporları seven insanlar için ideal bir yerdir. Konaklama açısından da birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Adının içerisinde yer alan irili ufaklı pansiyonların yanı sıra büyük otellerde mevcuttur. Her bütçeye uygun, farklı fiyatlarda konaklama seçenekleri yer almaktadır. Pansiyonda isterse kaliteli bir otel de konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Caretta caretta kaplumbağalarının yer aldığı İz tuzu plajı da Göcek de bulunmaktadır. Aynı zamanda belirli saatlerde bu kısım ziyaretçilere kapalıdır. Kapıda Yarımadası mavi yolculuk tercih edenler için idealdir. Kapıda Yarımadası’nı karadan ulaşım mümkün değildir. Buraya ulaşmak için fethiye veya Göcek’ten kalkan tekne turları tercih edilmelidir. 12 adalar, TAŞ yaka kuyu ve tersane adası ise göcek de görülmesi gezilmesi gereken yerler arasında yer alır. Su sporları dalış ve rüzgâr sörfü gibi aktiviteler göcek de yoğun şekilde bahar dönemlerinde yapılır. Yatmak birini getirmek isteyenler için, mavi tur tercih edenler için, Akdeniz’in ve Ege’nin birleştiği bu güzel doğayı fotoğraflamak isteyenler için Göcek bir cennet köşesidir. Her açıdan büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

göcek

Göcek Hakkında daha fazla bilgi için : gocek.com.tr ‘yi ziyaret edin.
Bizi instagram’dan takip edin : @gocek.tr

Bu makale 15 Ekim 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Metin

  Deniz ve koyları ile yurdumuzun en nadide yerlerinden..
  Buraya gelip tekne turuna çıkmadan sakın Göceği gördüğünüzü sanmayın..
  İnanın günlük turlar (özellikle Aviva 2 teknesi ile) verdiğiniz makul ücretin hakkını fazlası ile veriyorlar.
  Ayrıca belediye çay bahçesi fiyat kalite açısından çok uygun..

 2. Avatar
  Yeşim İshakoğlu

  Sahil ve iç kısımlar gerçekten çok güzel. Her iki ucunda çok güzel evler ve marina var. Sahildeki yemek yerleri epey pahalı. Sahilde Roma dondurmacısı var. ( balık restaurantinin hemen yanı) Dondurması çok güzel. Muhakkak orada yiyin. Belediye ‘ye ait bir kahve var. Hem fiyatları ekonomik hem yeri çok iyi. Göcek sahildeki iki problem : çöp kutularının çok az olmasından dolayı özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında etrafa pet şişe başta olmak üzere çöpler atılması ; ikincisi ise böyle güzel bir sahilde denizin renginin kahverengi olmasindan, denize girilemiyor olması. Haliç buradan daha temiz gözüküyor. O derece yani.
  Ormanlık taraf ise maalesef beton yığınına dönmüş vaziyette. Daha yeni bir proje alanına başlanmak için ağaçlar resmen katledilmiş. Nasıl bu kadar ağaç ve doğa düşmanı olabiliyoruz.
  Çöp toplamak görevimiz değil, ama çevreye çöp atmamak sorumluluğumuz.

 3. Avatar
  Ömer Demirhan

  Muhteşem doğasıyla, sahiliyle, koylarıyla ve adalarıyla harika. Gelmek, görmek ve yaşamak lazım. Her anı çok ama çok güzel. Tekneyle mutlaka koyları dolaşıp yüzmek ve gezmek lazım. Tatil planlarınıza burayı yani Göcek’i mutlaka ekleyin ve gelin, görün. Kesinlikle tavsiye ederim.

 4. Avatar
  Erdoğan

  Göcek doğa harikası bir yer. Orta bir bütçe ile bile rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz sessiz sakin ve süper koyları olan eşsiz bir sahil kasabası.. yolunuz düşerse tekne turu yapmadan geçmeyin özellikle Emek1 teknesini tavsiye ederim ailecek çalıştırdıkları tekne de bizleri çok güzel ağırladılar hatta corona dan dolayı tekne yolcu sayısı 8 kişi olmasına rağmen tereddütsüz yola çıktı üstelik abi istersen bizi başka tekneye ver dememe rağmen. Ve hizmette en ufak bir aksilik yaşatmadi hatta normal tur teknelerinin güzergahi dışına çıkarak farklı güzel koylara görürdü tekrar kendisine teşekkür ediyorum. Göcek anlatılmaz yaşanır;)

 5. Avatar
  Hakan Y.

  Sahil bandı, yürüyüş yolu, oturma grupları ve çevre düzenlemesiyle yerli-yabancı turistler için seçkin bir destinasyon haline gelen Göcek’te bir kaç yıl öncesine kadar yerli halk tarafından işletilen küçük yerlerini yeni ve daha büyük otellere bırakmaya başladılar. Göcek’te kalabilir ve Türkiye’nin bu cennet köşesinde dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

  Sayısız ve birbirinden güzel koy ve adanın bulunduğu Göcek Körfezi yatlar ve mavi yolculuk teknelerinin en gözde yeridir. Yatlar için her türlü servisin verildiği altı marina var Göcek’te. Dünyanın ve Türkiye’nin “top sosyete”sinin buluşma noktasıdır Göcek koyları ve adaları. Birbirinden lüks tekneler çevrede boy gösterirler.

  Göcek’te turizm hemen tümüyle marina çevresinde yaşanıyor dense yeridir. Lokantalar ve alışveriş mağazaları hep iskele çevresinde sıralanıyor.

 6. Avatar
  Snn Goktas

  Ege ve Akdeniz arasında önceleri sessiz sakin şimdi herkesin dilinde . Muhteşem Sahil ve plajları tabiatı ….

 7. Avatar
  Metin Şahin

  Ali koç reis basmış parayı deniz almış.. Gemiler yatlar hatta vapurlar var. Çok büyük gemiler var. Çarşısı biraz küçük ama en azından ailecek gezilecek ideal biryer..

 8. Avatar
  Gürol

  Göcek; Sadece zenginler mi buralarda yaşayacak, bizde buralarda olalım dedik kıyıda çay, kahve, isterseniz bira, karnınız açsa ve epey bir miktar parayı gözden çıkardınız sa yemek bile yiyebilirsiniz.
  Ha buradaki zenginler de ağlıyor, ve onların da göz yaşları tuzlu, sadece ağlama sebepleri başka.a

 9. Avatar
  Can Can

  Doğaya dair herşey muhteşem, deniz,sahil,yeşil alanlar vs.Insana dair herşey felaket.Yat limanı yat çöplüğü, sahil boyu restoranlar inanılmaz pahalı. Fiyatlar sanırım turistlere göre ayarlanmış.Cok pahalı.Yerli turiste çoluk çocuk kalmalarını tavsiye etmem.Otel ,pansiyon fiyatları da felaket.Ailecek görüp yola devam edin derim.

 10. Avatar
  Şafak

  Yaz aylarında haliyle çok kalabalık. Yat ve tekneler var. Plaj ne yazık ki tok. Gocek kollarını gezmek için günübirlik tekne turlarını mutlaka denemelisiniz

 11. Avatar
  Hüseyin Ö.

  Yoğun turizim sezonda giderseniz, daha önceden rezervasyon yaptırmadıysanız bu bölgede otel, apart vs. yer bulmadınız çok zor, bir çok lüks motorlu yatların bulunduğu, villaların arasında kanalların geçtiği lüks bir muhit, çok harika koylara sahip güzel ancak pahalı bir destinasyon.

 12. Avatar
  Yakup

  Deniz kenarı dalga sesleri ,ayrıca şehir küçük ve kaliteli bir tatil beldesi, marina çok muhteşem , ziyaretçi profili çok yüksek,

 13. Avatar
  D. Yol

  Göcek beldesi Özel Çevre Koruma bölgesinde kaldığından dolayı, çok katlı inşaat izni olmaması sebebi ile konaklamak için 2 katlı otel, motel, apart ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bir turizm beldesinin sahip olması gereken tüm alt yapı, donanım ve mekanlara sahip olan Göcek’in en önemli özelliği alışıla gelmiş tatil beldelerine göre sakin ve huzurlu bir yer olmasıdır.

 14. Avatar
  Pakize Can

  Doğası güzel, manzarası güzel, öyle diğer sahillerde ki gibi dolaşırken bangır bangır müzik sesleri gelmiyor, sakin sakin gezebilirsiniz. Kimse burada ye, bunu al, ille bizim tekneye gel diye rahatsız etmiyor.
  Göcek sahile giderseniz mutlaka tekne turu yapın, çok keyifli oluyor. Diğer yerlerdeki gibi kalitesiz turlar değil Göcek tekne turları. Biz Emek 1 diye bir tekne ile gittik ve tüm mürettebattan çok memnun kaldık.

 15. Avatar
  Betül K.

  Görsel olarak son derece güzel bir sahil ve çok sakin. Sahil boyu yürüyüş için harika. Burası denize girmek için değil yat limanı, suyun temiz olduğunu hiç sanmam. Evler son derece lüks. Akşam gezisini tavsiye ederim öğle saatlerinde dayanılmaz bir sıcağı var çünkü.

 16. Avatar
  Drsn

  Temiz ,bozulmamış bir yapı ve doğa ile iç içe bir yer …Bodrum a Çeşme ye göre daha ucuz lokantalarin fiyatları bilginiz olsun..Tekne gezisi için Nilsu 1 i tercih edebilirsiniz güler yüzlü bir aile …teknede yediğimiz balık ve salata lezzetliydi..Fethiye Ölüdeniz deki tekne gezilerinde bu tadi bulamamistik…daha sonra meyve ikramları oluyor oda güzel..
  Göcek de kalma nedeniniz gezip etrafı görmek ise doğru tercih yapmışsınız demektir..eger otelden çıkmayan bir aile iseniz koy da bir otele gidin 😉

 17. Avatar
  Onur Tunus

  Çok güzel bir sahil kasabası.
  Mekanların fiyatları da gayet normal.
  Hatta çeşmeye bodruma göre de ucuz bile sayılır.
  Muhakkak gezmenizi öneriyorum.
  Güzel bir çarşısı, sakin bir sahili, bir sür marinası ve araçla da gidebileceğiniz örneğin inlice koyları bulunmaktadır.

 18. Avatar
  Rüştü

  Çok güzel, turların tekneleri felaket temizlik ve kirlilik hak getire.Tur firmaları tekne seçerken bazı standartları aramalı ve denetlemeli.

 19. Avatar
  Orhan Doğan

  Huzurlu, muhteşem bir tatil yeri. Deniz derseniz, binlerce balıkla beraber yüzdüğünüz bir deniz hayal edin. Saatlerce yorulmadan yüzebilirsiniz. Yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz, çam ormanlarından gelen bol oksijenli havasıyla dinçleşeceğiniz bir tatil yeri. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir