GÖCEK TARİHİ

Göcek, Muğla (ili)’nde Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Göcek Mahallesi adı geçmişte yerleşim bölgesinde bulunan Göçek adlı gruptan gelmiştir.

GÖCEK NEREDEDİR?

Göcek coğrafi olarak bakmış olduğumuz da Muğla’ nın Fethiye ilçesine bağlı olan küçük mü küçük oldukça şirin kendi halinde adeta huzur kokan bir tatil kasabası tatil beldesi olduğunu görürüz.

GÖCEK VE KONUMU, YAKIN OLDUĞU TATİL YERLERİ

Göcek, bulunduğu konum durumunda oldukça tatilciler için vazgeçilmez bir yer haline gelmiş olmaktadır. Çünkü Göcek’ e giden bir insan diğer tatil beldelerine de çok kolay ve de rahat bir şekil de gidebilir. Ulaşım açısından birden fazla seçenek ile kolaylık sağlayabilir. Mesela örneğin, ilk olarak Fethiye’ ye oldukça yakındır, eğer Göcek de sıkılıp aradığınızı bulamadıysanız gerçi böyle bir durum pek söz konusu değil ama öyle olabilse bile Fethiye’ ye sadece yirmi yedi kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanı sıra, Dalaman, Kaş ve de Marmaris’ e oldukça yakın olmaktadır. Antalya ve Bodrum da yakın sayılan tatil beldeleri arasında yer almaktadır.

GÖCEK TARİHİ

Kasabanın adına aslında ilk olarak baktığımız da eski adının bir Göçek adlı bir gruptan gelmiş olduğunu eski yıllarda da aslında Göçek olarak adlandırıldığını ve öyle de anıldığını görmüş oluyoruz. Göcek küçük bir kasaba olduğu içindir ki belki de pek tarihi mekan barındırmıyor. Hatta hiç barındırmıyor desek daha doğru olur. Bu kasabanın ülkemiz de çok bilinen ve tanınan ünlü şair ve de ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu ile bir anısı var. Bu anı Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ nun Göcek de bulunan bir koya gitmesi ile ortaya çıkan ve eski adı Taşkaya olan bu koya sürekli gitmesi ve orayı çekmesi halinde her gittiği zaman da kayaların üzerine çizmiş olduğu figürler ile izini bırakmıştır. Daha sonra da bu Taşkaya koyuna Bedri Rahmi Koyu adı verilmiştir. Burada da aslında Göcek halkının vefasını görmek olmaktayız.

göcek tarihi

GÖCEK HAKKINDA

Wikipedia
Adını yöre halkının göç zamanını hadi göçek şeklinde haberleşmesi sonucu zamanla alındığı rivayet edilir. T.C. Dahiliye Vekâleti, son taksimatı mülkiyede köylerimizin adları Ankara 1928 dizelgesinde KÖYCEK İSKELESİ olarak geçmektedir. Komşu köy Gökçeovacık, KÖYCEK OVASI olarak geçmektedir.

Mahallemiz, Muğla – Fethiye yolu üzerindedir. 2006 yılına kadar Dalaman dan sonra bölgeye ulaşmak için oldukça dar ve virajlı bir karayolunu geçmek gerekmekteydi. 2006 Haziran ayında hizmete giren 980 metre uzunluğundaki Dalaman tüneli ile ulaşım son derece kolaylaşmıştır. Ayrıca bu tünel Türkiye’de yap-işlet-devret modeli ile yapılan ilk tünel olup geçiş ücretlidir.Zamanın Muğla milletvekili Hasan özyer in ısrarla üzerinde durması ve bizzat gayretleri neticesi göcek tüneli kısa zamanda bitirilerek adeta göceğe hayat vermiştir.Fethiye,dalaman, göcek bundan çok şey kazanmıştır.Yöreye son 50 yılda yapılan en büyük yatırım göcek tünelidir.

Yerleşik nüfusu 6.590 ‘dır. Yaz aylarında bu sayı 9,000 inin üzerine çıktığı düşünülmektedir. Mavi Yolculuk çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun yat trafiğine sahiptir. Özellikle uluslararası sulardan gelen uzun yol gezginleri için kapalı körfezi ile sakin ve güvenli bir limandır. Temiz Akdeniz suları , yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet kabul edilen Koyları ve adaları ile deniz yolcuları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir. Tatil amacı ile karayolu ile gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili ve yakın mesafelerdeki birçok plaj ve koyu ile tatilciler için değişik bir alternatiftir.

GYC tarafından her yıl 19 Mayıs ve 10 Kasım haftasında düzenlenen iki ayrı Regatta (yelken yarışı) yapılmaktadır. Yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının yer aldığı yarışlar beldeye renk ve popülarite katmaktadır.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan) kutlamalarıda şenlik havasına dönüşerek yıllar içerisinde kalıcı bir düzenleme haline gelmiştir. Her yıl 23 Nisan kutlamalarındaki etkinliklere katılmak ve izlemek amacı ile çevre beldelerden ziyaretçiler gelmekte.

Karayolu ile gelen ziyaretçilerin geceleyebileceği her standarda uygun Oteller, Apart Oteller, Pansiyonlar vardır. Bunun yanı sıra, sahil boyunca ve çarşı içinde çok sayıda restoran, cafe ve bar bulunmaktadır.

Bölgemizin bir başka şanslı tarafı ise yine özel arabayla veya otobüs ve dolmuşla Sarıgerme, Ölüdeniz, Dalyan gibi ören yerlerine 30 dakika ile 45 dakika arasında ulaşabilmesidir.

GÖCEK VE YAPISI

Göcek küçük bir tatil kasabası diye anlatmıştık. Ama bu kasaba kendi halinde ve de sessiz, gürültüsüz adeta huzur veren bir yer olarak görülüyor. Gece hayatı olmamakla birlikte fazla da mekan içermemektedir.

ULAŞIM

Muğla veya Fethiye üzerinden Otobüs veya dolmuş ile kendi aracınız ile tekne yat v.b. deniz ulaşımı ile Dalaman Havaalanı aracılığı ile uçakla gidilir. 2006 yılında tamamlanan Göcek tüneli sayesinde, Göcek ile Dalaman Havaalanı arası 22 km den 18 km ye inmiştir..

göcek

Göcek Hakkında daha fazla bilgi için : gocek.com.tr ‘yi ziyaret edin.
Bizi instagram’dan takip edin : @gocekdernegi