Bedri Rahmi Koyu, Asıl adı Taşyaka olan bu koy, 1974’te ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun koyu ziyaret etmesi ve burada bir kaya parçası üzerine, ünlü balık şeklindeki eseri işlemesi ile bu adı almıştır. Bedri Rahmi, balık gibi görünen bu eserinde balık tasvirini aslında, 6 tane hayvanı gizleyecek şekilde yapmış ve bu özelliği ile Göcek’e eşsiz bir sanat eseri bırakmıştır. Göcek’e yakınlığı ve günlük 12 Adalar Turu ile kolaylıkla gelinebilmesi sebebiyle, Göcek’in en popüler ve sevilen duraklarından biridir.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu

Asıl adı Taşyaka olan Bedri Rahmi Koyu, son yıllarda Göcek koylarının en ünlüsü haline gelmiştir. Koyun bu kadar ünlenmesine sebep olan, tepelerde yer alan kral mezarlarının yanında bir de kıyıdaki kaya üzerine Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından yapılan balık resmidir. 1974 yılında Göcek koyları mavi tur gezilerinin öncüsü olan, ressam, şair Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koya düzenlediği gezi sırasında, hemen deniz kenarında bulunan bir kayaya içerisinde 6 hayvanı tasvir ettiği meşhur balık resmini çizer. Zamanla koyun sembolü haline gelen balık resmi sayesinde, Taşyaka Koyu’na Bedri Rahmi Koyu ismi verilir.

Çam ağaçları ile kaplı, yemyeşil, dik yamaçlarda bulunan Antik Likya Kral Mezarları, Bedri Rahmi Koyu’nun Göcek koyları arasında dünyaca ünlenmesine sebep olmuştur. “Bu Likyalılar bu mezarları buraya nasıl yapmış?”, “Bu insanları buraya nasıl gömmüşler?” dedirtecek kral mezarlarına, dik patikalardan yürüyerek ulaşabilir, denizden de rahatlıkla görebilirsiniz.

Bedri Rahmi Koyu’nun bir güzelliği de üzerinde bulunan tatlı su kaynağıdır. Mavi tur yatlarının konaklamak için özellikle burayı seçmesinin en büyük sebebi de bu su kaynağıdır. Tatlı su kaynağına bir hortum bağlanarak, teknelerin su tanklarını doldurmasına olanak sağlanmıştır. Çoğu tekne koy içerisindeki küçük ahşap limana yanaşarak geceyi burada geçirir. Onun dışında günübirlik tur tekneleri de yüzme molası için Bedri Rahmi Koyu’nu tercih etmektedir.

Bedri Rahmi Koyu’na giriş ücretsizdir.

Göcek Koyları

Son yılların en popüler tatil yeri ve mavi turların merkezi haline gelmiş diğer Göcek koyları hakkında detaylı bilgiye almak için https://www.gocek.com.tr/blog/ sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bizi @gocekcomtr instagram adresinden takip etmeyi unutmayın 🙂

Bu makale 13 Ekim 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Ercan Aydın

  Çok çok güzel bir yer. Koyda bulunan tesiste kesinlikle rahat edeceksiniz. 👍ulaşım için off-road aracınız yoksa tekne harika olur. Tesis tertemiz.

 2. Avatar
  Barbaros Dilek

  Kıçtan kara yapabileceğiniz bir yer bulursanız denizi mükemmel. Çok temiz ve dibi görünen kıymetli koylardan. Çok paranız varsa gidip tesise bağlanın hizmet alın çok para harcayın 🙃😁😁😁

 3. Avatar
  Deniz

  Navigasyonla sakın gitmeyin sadece teknesi olanların kaptığı bir koy çıkıyor yolun sonunda. Teknesi olmayanları dışlıyorlar “Sizin tekneniz yok muuuu?” Diyerek.

 4. Avatar
  Duygu

  Kendimi kaybedercesine buldugum en özel yerlerden biri harika suyu temiz havası sakinliği 🤗özellikle tekne ile dolunay olan gecelerin muhtesemligii hafizaniza kazınacak we tekrar gelmeye gün sayacaksiniz💝

 5. Avatar
  Zeynep MERİÇ ÖZGÜR

  Bedri Rahmi’nin 1974’de geldiğinde büyükçe bir taşın üzerine çizdiğin balık resimden dolayı koya Bedri Rahmi Koyu adı verilmiş. Her yıl varisleri gelip resmin üzerinden geçiyormuş..Doğal bir koy deniz tertemiz doğası güzel.. Yat ve tekne turlarının uğrak yeri..

 6. Avatar
  ZEYNEP BİRCE AYKAÇ

  Koy tertemiz deniz muazzam. Ancak restorant rezalet. Fiyatlar fahiş ötesi. Adana 150 TL kavurma 150 TL antrikot 200 TL. Yemek mi yedik kazık mı belli değil. Masaya gelen sulara bile para yazmışlar. 1.500 TL hesap ödedik. Kesinlikle restoranı kullanmayın.

 7. Avatar
  Gulfer Hekim

  Koy genis ,doğayla iç içe, Zeytin Restaurantida içinde barındıran tekneler için avantajlı bir koy.Mavi ve yeşil ic içe..

 8. Avatar
  Hakan

  Çok güzel bir koy fakat zevkini çıkarmak isterseniz Ekim ayın da gelinmesi tavsiye edilir.

 9. Avatar
  Selcuk Oner

  bedri rahmi eyüboğlu 1974 ‘te buraya geldiğinde kendisinden birşey bırakmak istemiş ve büyük bir taşın üzerine ;ana çerçevesi balık gibi görünen ,aslında içinde altı hayvanı tasvir ettiği bir resim çizmiş.o zamana kadar taşyaka diye anılan bu koy da sonraları bedri rahmi koyu adını almış.ayrıca koyda ,hemen taşın yanında da çok tatlı bir kaynak suyu karışmaktadır denize.tekneler ve yatlar zaman zaman su ikmali için de yanaşırlar buraya.

 10. Avatar
  Murat Özsöyler

  Korunaklı, büyük olduğu için başkalarının rahatsızlık vermediği bir koy. Doğu, Doğu güney doğu rüzgarlarına açık. İki lokanta var ama biz bu tür yerlere gitmediğimiz için bir şey diyemem.

 11. Avatar
  Sahra Angel

  Deniz güzel, rahatlıkla demir atılıp kıçtan kara olunur. Fakat koyda koyun sadece kendine ait olduğunu zanneden, istediği desibelde müzik dinleyen, bunu da gece yarısına kadar yapan ve hatta kendi de bağıra böğüre eşlik eden tiplerden rahatsız olmam diyorsanız güzel bir yer, gidebilirsiniz.

 12. Avatar
  Guldestesi

  Mükemmel bir günü bize AVİVA 2 ile yaşatan ahmet bey’e ve ailesine ayrıca çalışanlırına teşekkür ederim.

 13. Avatar
  Mehmet Selçuk Ataç

  Mehmet, meşhur balık figürünün önünde toplu fotoğraf çekilmek için ayakkabıyı bahane edip tekneden inmedin ya… Tam sopalıksın…

 14. Avatar
  Sinan Demir

  Güzel bir yer. Göcek koyları arasında ayrıcalıklı bir yeri var. Bedri rahminin yaptığı resimden dolayı bu ismi almış. Tekne ile tur yapıyorsanız tatlı su kaynağı var. Su buz gibi deponuzı doldurduktan sonra hortumla buz gibi suyun altına girip sıcağın etkisini en aza indirebilirsiniz. Su kaynağının karşısında da çam ağacına bağlı ipten tarzan gibi denize atlayabilirsiniz.

 15. Avatar
  Ersun Guzel

  Güzel bir koy, genellikle esiyor, koyun yapısının geniş olması sebebiyle çok tekne trafiği oluyor, iki restoran mevcut, zeytin ve Likya , zeytin oldukça kalabalık, diğeri yenilendi sahibi değişti şimdilik daha tenha. Eğer gece sessizlik ve karanlık arıyorsanız burası doğru yer değil.

 16. Avatar
  Yusuf Ceran

  Muhteşem bir koy. Yatiniz yoksa biz mortirnaklar yürüyüş grubuna katılıp senede bir kez gelebilirsiniz. Tesiste herşey var fiyatları yatcilara göre.

 17. Avatar
  Nizamettin Saka

  Eski adıyla Taşyaka koyu olarak bilinen bu koyda Bedri Rahmi Eyüpoğlu 1974 yılında seyahati esnasında koyun kıyısındaki bir kayaya çizdiği balık resmi, o günden sonra koyun adının “Bedri Rahmi koyu” olarak anılmasına sebep olmuştur. Balık resmine dikkatli bakıldığında içinde 6 hayvanın tasvir edildiği görülür. Bu koyda bulunan kaya mezarları ile hem doğa hemde kültür turu için ideal bir yer. Bedri Rahmi koyuna Fethiye ve Göcek’ten kalkan günlük tekne turlarıyla gidilebiliyor. Eğer traking yapmayı seviyorsanız bu koya yürüyüş yaparakta ulaşabilirsiniz. Çok fazla kişinin bilmediği bu yolun tarifi şöyle. Göcek tünelini geçtikten sonra (Dalaman istikametine doğru) Kargınkürü köyü tabelasından devam et ve kille koyuna kadar arabayla gidildikten sonra yürüyerek 45 dk Bedri Rahmi koyuna varabilirsiniz.

 18. Avatar
  Semih Mollaoğlu

  Tekne gezintisi ile uğradığımız güzel koylardan biri. Bedri Rahminin taşa çizilmiş balık resmi meşhurdur ve teknede konuyla alakalı bilgilendiriliyorsunuz.

 19. Avatar
  Özer Boztuna

  Tekne yanaşsın diye yapılan derme çatma beton iskeleler doğallığı bozsa da suyu berrak, denize girilesi bir koy.

 20. Avatar
  Orkun Özocak

  Çok özel bir koy. Deniz kaplumbağalarını görebilirsiniz. Adadaki işletmeler tekneye servis yapıyor. Tertemiz suyu var.

 21. Avatar
  Cem Ozbil

  Bedi Rahminin aşkı çok acıklı. Tepede mezar var çıkmak için mutlaka uzun bir şeyler giyin.

 22. Avatar
  Yusuf Yalınkılıç

  Çok güzel ve hoş bir koy 2 restorantı var gemileri bağlamak için iskelesi var tatlı su alına bilecek iskele bile var

 23. Avatar
  Ali Kutay Sizgen

  Göceğin en müthiş koylarından biri. Kesinlikle ziyaret edilmeli. Özellikle halatların olduğu ağaçlardan sallanıp denize atlamak çok keyifli ve denenmesi gerekiyor. Kendini taşımayanlar için biraz tehlikeli.

 24. Avatar
  Aydın Akalın

  Guletle gecelenecek bir koy, BRE nun resimleri, sessiz, tenha bir yer, özell. gece muhteşem… sahilde küçük bir işletme var, rest. olarak kull. bilir.

 25. Avatar
  RAŞİT HASOĞLU

  Bedri Rahmi nin kayalara yaptığı resimleri görebilirsiniz, bütün Göcek koyları gibi çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir